طبیعت

مهاجرت فلامینگوها به خلیج فارس آغاز شد

بندرعباس – به گزارش نگهبانان زمین به نقل از ایرنا- معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان گفت : با مساعد شدن هوا ، مهاجرت فلامینگوها به کرانه های خلیج فارس در این استان آغاز شد.
میثم قاسمی روز دوشنبه در نشست خبری افزود : مرداب های ساحلی کم عمق ، سواحل گِلی ، مانداب های حاصل از طغیان دریاچه ها و باتلاق ها مهم ترین زیستگاه فلامینگوها است.
وی بیان داشت: این پرندگان در دی ماه که اوج زمان مهاجرتشان به هرمزگان است ، شمارش می شوند؛ سال گذشته در سرشماری نیمه زمستان پرندگان آبزی و کنار آبزی ، یکهزار و ۲۳۰ قطعه فلامینگو در سواحل و تالاب های هرمزگان شمارش شد.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان بیان داشت : همه ساله فلامینگوها با پشت سر گذاشتن سرزمین های سرد شمالی و مناطق گرم آفریقایی به هرمزگان مهاجرت می کنند.
قاسمی اظهار کرد : بیشتر فلامینگوهای مهاجر برای جوجه آوری به کلونی بومی خود ، جایی که در آنجا به دنیا آمده اند، باز می گردند و شماری هم به جمعیت هایی در همسایگی خود می پیوندند.
هرساله با سرد شدن هوا، نوار ساحلی هرمزگان پذیرای حدود ۱۰۰ گونه پرنده مهاجر (آبزی، کنارآبزی و شکاری) در قالب بیش از ۷۰ هزار قطعه پرنده برای زمستان گذرانی است.
پرندگان مهاجر بیشتر از نوع سلیم ، آبچلیک ، گیلانشاه ، تلیله ، حواصیل ، پلیکانیان ، باکلانیان ، کاکائیان ، پرستوهای دریایی و پرندگان شکاری از جمله عقاب ماهی گیر و عقاب تالابی هستند.
هرمزگان با ۲هزار و ۲۰۰ کیلومتر ساحل ، ۱۴ جزیره و چهار تالاب بین المللی خور خوران ، شیدور ، شور – شیرین میناب و حرا رود گز مهم ترین زیستگاه های پرندگان مهاجر در فصل بهار و زمستان است.

خبرنگار : رقیه غلامی زاده ** انتشار دهنده : اصغر رضاخانی

انتهای پیام /*
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هشت =