طبیعت

معاون فرماندار تهران: مالکان اراضی شهرک زیتون براساس قانون اجازه ساخت و ساز ندارند

هران – به گزارش نگهبانان زمین به نقل از ایرنا- معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان تهران با اشاره به اینکه مالکیت صاحبان اراضی شهرک زیتون واقع در حریم منطقه ۱۳ پایتخت محترم و قانونی است، تاکید کرد که مالکان به دلیل قرار گرفتن این اراضی در منطقه حفاظت شده، اجازه ساخت و ساز ندارند.
«۴۰۰ ساخت و ساز غیر مجاز در شهرک زیتون واقع در حریم منطقه ۱۳ شهر تهران صبح امروز (دوشنبه) به دستور شورای تأمین و با حکم مرجع قضایی تخریب شد.»
علی اصغر ناصربخت عصر دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: تخریب امروز با پشتیبانی نیروی انتظامی از سوی عوامل شهرداری منطقه ۱۳ پایتخت براساس مصوبه شورای امنیت کشور و تایید شورای تامین استان تهران و با حکم مراجع قضایی انجام شد.
وی با اشاره به اینکه حکم تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز این منطقه طی چند ماه گذشته صادر شده بود تصریح کرد: شهرداری تهران براساس قانون منع گسترش شهر، وظیفه جلوگیری و تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم پایتخت را دارد.
معاون فرماندار تهران با رد شایعات در خصوص بروز هرگونه درگیری فیزیکی در عملیات تخریب یادآور شد: خود من صبح در محل حضور داشتم و به طور طبیعی مردم نسبت به تخریب این ساخت و سازها اعتراض داشتند اما درگیری فیزیکی اتفاق نیفتاد.
ناصربخت با اشاره به نقش مهم سایر دستگاه های اجرایی از جمله محیط زیست، منابع طبیعی و جهاد کشاورزی در تعیین تکلیف وضعیت صاحبان این اراضی، خاطرنشان کرد: باید تکلیف مردم را مشخص کرد و زمین های معوض در اختیار آن ها قرار داد.
وی در پاسخ به پرسش ایرنا در خصوص احتمال اجرای مرحله بعدی تخریب در این منطقه، گفت که این امر مستلزم طی شدن مراحل قانونی و رای کمیسیون ماده ۱۰۰ است.
معاون فرماندار تهران با تاکید بر هماهنگی دستگاه ها در این ارتبط، یادآور شد: البته برخی بر این باورند که تخریب این ساخت و سازها به رای این کمیسیون نیاز ندارد و شهرداری باید راسا در این خصوص اقدام کند.
درهمین ارتباط استاندار تهران نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر اینکه تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز شهرک زیتون واقع در حریم منطقه ۱۳ پایتخت براساس مجوز شورای تامین و حکم مراجع قضایی بود، شایعه بروز درگیری در این ارتباط را قویا تکذیب کرد.
سیدحسین هاشمی افزود: امروز، واحدهایی که به صورت غیرمجاز در محدوده حفاظت شده سرخه حصار تهران ساخته شده بودند، تخریب شدند.
به گزارش ایرنا، پیشتر مرتضی تورک معاون دادستان تهران با تاکید بر اینکه با هرگونه ساخت و ساز غیر مجاز در پایتخت برخورد می شود، گفت که مرحله دوم تخریب نیز با رای کمیسیون ماده ۱۰۰ انجام خواهد شد.
ابوالفضل قناعتی عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز در همین ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: شهرداری تهران بنابر دستور دادستانی نسبت به تخریب ساخت و سازهای این شهرک اقدام کرده است.
وی افزود: بر اساس قانون، شهرداری تهران در زمین های حریم مسئولیتی نداشته و این اراضی جزو حریم دولت بوده و متولی آن سازمان های منابع طبیعی و محیط زیست هستند.
قناعتی با اشاره به فقدان مدیریت یکپارچه شهری در پایتخت تاکید کرد: از نظر قانون در شهر تهران بسیاری از نهادها و سازمان ها دارای مسئولیت هستند.
به گفته عضو شورای اسلامی شهر تهران، بخشی از اراضی سرخه حصار در سال ۶۲ از سوی تعاونی مسکن وزارت جهاد کشاورزی به چهارهزار و ۲۱۷ کارمند اعطا شد که این واگذاری بدون استعلام از محیط زیست و بدون توجه به مقوله زیست محیطی آن منطقه انجام شده است.
چندی پیش نیز مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران از ضرورت تحویل زمین معوض به زمین‌داران شهرک زیتون در پارک‌ملی سرخه‌حصار و پیش‌بینی چند نقطه جدید (فاز ۸ و ۱۱ پردیس، یک نقطه در پرند و یک نقطه در دماوند) برای مالکان این شهرک خبر داده بود که متاسفانه مورد استقبال قرار نگرفت.
خبرنگار: مسعود گودرزی – انتشار دهنده: محسن فتاحی

انتهای پیام /*
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =