طبیعت

حضور سالانه بیش از ۲۰۰۰ پرنده مهاجر در تالاب “هشیلان”

به گزارش نگهبانان زمین به نقل از ایسنا
مسئول محیط‌بانی تالاب هشیلان گفت: سالانه ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ پرنده مهاجر به این تالاب می‌آید.

‌آرش رضایی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، تالاب هشیلان را یکی از مهمترین مناطق دانست که در فصل سرما میزبان پرندگان مهاجر است.

وی با بیان اینکه زمان مهاجرت پرندگان به دمای هوا و میزان بارندگی بستگی دارد، اظهار کرد: پرندگان امسال از حدود ۱۰ روز دیگر به تالاب خواهند آمد.

مسئول محیط‌بانی تالاب هشیلان بوتیمار، خوتکا، سرسبز و انواع غاز را بیشترین گونه‌هایی عنوان کرد که به تالاب هشیلان می‌آیند و ادامه داد: در این بین تعداد غازها بسیار کم و حدود ۱۳ یا ۱۴ قطعه است، اما سرسبزها با ۶۰۰ یا ۷۰۰ قطعه تعداد قابل توجهی نسبت به سایر پرندگان مهاجر دارند.

رضایی دلیل مساعد بودن تالاب هشیلان برای حضور پرندگان مهاجر را ویژگی‌های زیستی این تالاب و وجود نیزارها در آن دانست که محلی مناسب برای لانه‌سازی پرندگان است.

به گفته رضایی، پرندگان در تالاب هشیلان دسترسی مناسبی هم به آب و غذا دارند.

مسئول محیط‌بانی تالاب هشیلان از تدابیر حفاظتی برای زمان مهاجرت پرندگان نیز یاد کرد و افزود: در پاسگاه محیط‌بانی تالاب هشیلان در دو شیفت صبح و بعدازظهر و در هر شیفت سه تا چهار نفر با ماشین در منطقه گشت زنی می‌کنند تا از هرگونه شکارغیرمجاز جلوگیری شود.

رضایی تصریح کرد: در هفته یک بار هم گشت زنی شبانه داریم تا حتی در تاریکی شب هم مشکلی برای پرندگان ایجاد نشود.

وی بیان کرد: چنانچه هوا بسیار سرد باشد و دسترسی این پرندگان به غذا محدود شود، دانه‌پاشی نیز برای این پرندگان انجام خواهد شد.

انتهای پیام
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − یازده =