طبیعت

ایران: هوای پایتخت همچنان در وضعیت قرمز

تهران- به گزارش نگهبانان زمین به نقل از ایرنا- «هوای پایتخت همچنان در وضعیت قرمز»، «نقدینگی در کمین تورم تک رقمی»، «کارت سوخت در دو راهی بقا و فنا»، «تعطیلی مدارس مشروط به گزارش هواشناسی است» و «تفویض اختیار به مدیران محلی، شرط توسعه ملی» از مهم ترین موضوع های اختصاصی روزنامه ایران در شماره سه شنبه ۲۵ آبان است.

** هوای پایتخت همچنان در وضعیت قرمز
به گزارش نگهبانان زمین به نقل از ایرنا آلودگی هوای تهران و اعلام شرایط ناسالم برای همه گروه های جامعه روز گذشته وارد ششمین روز خود شد تا بار دیگر اعضای کمیته اضطرار آلودگی هوا را دور هم جمع کند تا برای سومین بار در هفته جاری تدبیری بیندیشند. ناصر مهردادی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در گفت ‌و‌ گو با «ایران» درباره تعطیل نکردن تمامی مدارس در پایتخت با وجود تداوم آلودگی هوا در روزهای اخیر گفت: ما بر اساس سنجش‌های روزانه‌ای که انجام می‌دهیم تصمیم‌گیری می‌کنیم و هرگونه تصمیم در این مورد نیز باید در کمیته گرفته شود. او افزود: میزان آلودگی در روز دوشنبه نسبت به روز یکشنبه افزایشی نشان نمی‌دهد و چون انتظار داریم طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی شرایط هوا ناپایدار شود این یک نقطه مثبت است. اما به رغم اظهارات مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا به «ایران» می‌گوید: دفتر سلامت وزارت بهداشت باید ضرورت این امر را در کمیته مواقع اضطرار در صورت لزوم گوشزد کنند اما واقعیت این است که اگر فقط یک روز یا دو روز شاخص آلودگی در وضعیت ناسالم باشد، حالا چند درجه بالا و پایین رفتنش زیاد اهمیتی ندارد اما وقتی شاهد تداوم آلودگی آن هم برای ۵ یا ۶ روز متوالی هستیم اینجا وضعیت فرق می‌کند و قطعاً سلامت افراد بیشتر به خطر می‌افتد و مسئولان باید به این نکته توجه کرده و تصمیم‌گیری کنند.

** نقدینگی در کمین تورم تک رقمی
هرچند در طول تاریخ اقتصاد ایران همواره نقدینگی با رشد همراه بوده است ولی انتشار این گزارش باعث شد تا برخی از کارشناسان نسبت به این رشد اظهار نگرانی کنند البته برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که رشد نقدینگی در مقایسه با سال‌های قبل تفاوت چندانی نداشته و برهمین اساس جای نگرانی نیست، اما برخی از کارشناسان می‌گویند که این رشد می‌تواند تهدیدی برای تورم تک رقمی فعلی باشد.
میثم موسایی استاد دانشگاه تهران در گفت ‌و‌ گو با «ایران» اعتقاد دارد که از نظر میزان رشد نقدینگی، رشد فعلی با متوسط ۱۵ سال اخیر تفاوتی ندارد. در این دوره به طور متوسط نقدینگی بین ۲۵ تا ۳۰ درصد و تورم حدود ۲۰ درصد رشد داشته است.

هادی زنوز اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفت ‌و‌ گو با خبرنگار «ایران» درباره آثار رشد نقدینگی بر بخش های مختلف اقتصاد ایران گفت: تجربه گذشته و سایر کشورها نشان می‌دهد که میان افزایش تولید و نقدینگی در درازمدت رابطه‌ای وجود ندارد. بنابراین رشد نقدینگی بیش از نرخ رشد اقتصادی کشور و توسعه ابزارهای مالی جدید به طور قطع تورم زا خواهد بود.

** کارت سوخت در دوراهی بقا و فنا
یک بار دیگر بنزین به دوراهی تک‌نرخی و دونرخی شدن برخورد کرد. با آنکه چندی پیش مجلس دهم شورای اسلامی اختیار استفاده از کارت سوخت را به دولت داده بود، اکنون پشیمان شده و با بررسی یک فوریت طرح مجدد به کارگیری کارت سوخت موافقت کرده است.
اسدالله قره خانی آلوستانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در رابطه با این طرح در گفت و گو با «ایران» گفت: مجلس اختیار دارد که هر وقت مشکلی در کشور احساس کند طرح جدیدی برای حل این مشکل ارائه بدهد. اکنون نیز از این ابزار استفاده کرده است، اگرچه اخیراً رأی بر اصلاح قانون بودجه سال‌جاری و حذف قانون فروش کارتی بنزین داد. قره خانی آلوستانی با تأکید بر اینکه حفظ کارت سوخت به کشور کمک می‌کند تا در بحران‌ها شرایط را مدیریت کند، اظهار کرد: اگرچه فکر می‌کنیم که وزارت نفت مخالف این طرح است اما نباید زیرساخت فراهم شده برای کنترل مصرف بنزین را از بین ببریم.

** تعطیلی مدارس مشروط به گزارش هواشناسی است
بیشتر از یک هفته است که هوای تهران آلوده یا ناسالم است. ۲۴ آبان (روز دوشنبه) هم به‌ عنوان ناسالم‌ترین روز پایتخت نشینان در ۸ ماه گذشته به ثبت رسید. شاخص کیفیت هوای تهران در این روز روی عدد ۱۵۶ ایستاد و کمیته اضطرار آلودگی هوا مدارس ابتدایی تهران را برای دیروز و امروز تعطیل اعلام کرد. رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در گفت و گو با ایران می‌گوید: شاخص آلودگی هوا در ۶ پارامتر بررسی می‌شود که یکی از این پارامترها ذرات معلق کمتر از ۵٫۲ میکرون در هواست با توجه به اینکه میزان این ذرات در چند روز گذشته زیر ۲۰۰و به حد ناسالم رسیده کمیته اضطرار آلودگی هوا تصمیم به تعطیلی مدارس ابتدایی تهران گرفت. خسرو صادق نیت درباره پارامترهای شاخص آلودگی هوا توضیح داد: منوکسید کربن، ازون، دی اکسید گوگرد، دی اکسید نیتروژن، ذرات زیر ۱۰ میکرون و ذرات ۵٫۲ میکرون مهم‌ترین شاخحص آلودگی هوا هستند که همه روزه توسط دستگاه‌های مختلف سنجیده می‌شود. به گفته وی ازون، طی روزهای گذشته وضعیت هوای تهران از لحاظ پارامترهای منوکسید کربن، ازون و دی اکسید گوگرد زیر ۵۰ و در حد پاک بوده و شاخص دی اکسید گوگرد و ذرات کمتر از ۱۰ میکرون زیر ۱۰۰ و در حد سالم گزارش شده است.

** تفویض اختیار به مدیران محلی، شرط توسعه ملی
برای آغازی بر تمرکززدایی در مدیریت توسعه کشور، هیأت دولت، ۲۰ مرداد امسال در نشست مشترک با استانداران، مقرر کرد تا وزیران و رؤسای مؤسسات دولتی، آن دسته از وظایف و اختیارات خود را که واگذاری آنها منع قانونی ندارد و موجب نقض سیاست ‌های کلان ستادی نمی‌شود به واحدهای استانی متناظر خود تفویض کنند.
استانداران در گفت ‌و‌ گو با «ایران» واگذاری برخی امور به استان ها را مورد ارزیابی قرار دادند.
بازوند استاندار لرستان: بخشی از اختیارات تفویض شده مربوط به بانک هاست که اصلاً تفویضی اتفاق نیفتاده است، زیرا بانک‌های استانی برای تصمیم درباره استمهال تسهیلات یا بدهی، باید تأییدیه هیأت مدیره‌های بانک‌ها را که در تهران مستقر هستند اخذ کنند که این فرایند، حداقل ۴ ماه طول می‌کشد رزم‌حسینی استاندار کرمان: اختیارات تفویض شده، کمک‌کننده است، اما کافی نیست، زیرا تصمیم‌گیری نهایی، منوط به تأیید تهران است و پس از تصویب در تهران، می‌توان مصوبه را نهایی فرض کرد جادری استاندار هرمزگان:هنوز وزارتخانه‌ها به مدیران محلی و استانی اعتماد ندارند یا بدنه کارشناسی استان‌ها را قبول ندارند، ضمن اینکه هنوز تفکر تمرکزگرایی در کشور حاکم است و تصمیم‌گیران هنوز به این باور نرسیده‌اند که بتوانند مسائل را به استان‌ها و مدیریت‌های محلی تفویض کنند تا آنان خودشان راه حل را بیایند.
سالاری استاندار بوشهر: مرکز تنها باید مقررات و ضوابط را تدوین و به سراسر کشور اعلام کند و نباید به دنبال ان باشد که مورد به مورد طرح‌ها را بررسی کرده و تصمیم بگیرد، این امر تاکنون جواب نداده و درآینده نیز جواب نخواهد داد.
*گروه اطلاع رسانی
خبرنگار: مریم همتی**انتشار دهنده: شهربانو جمعه
پژوهشم**۹۱۱۷**۹۱۳۱

انتهای پیام /*
  • پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    شانزده − 11 =