طبیعت

آرامش یک شهر در گرو برنامه های محیط زیستی آن است

تهران- به گزارش نگهبانان زمین به نقل از ایرنا- معاون توسعه مدیریت حقوق و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اگر شهری برنامه محیط زیستی نداشته باشد، قطعا آرامش لازم برای زندگی را هم نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سیدمحمد مجابی روز دوشنبه در دومین کنفرانس ملی مدیریت کلانشهرها افزود: باید تمام زیرساخت های شهری به ویژه در زمینه حمل و نقل، نگاه محیط زیستی داشته باشند.
وی اظهار کرد: برگزاری این کنفرانس در آستانه تصویب برنامه ششم توسعه و نگارش برنامه سوم کلانشهر تهران، می تواند به عنوان الگو مورد توجه قرار گیرد.
وی با مطرح کردن این سوال که چرا محیط زیست در سطح جهان و ایران با چالش های جدی مواجه شده است، گفت: قرن بیستم در این زمینه نقش بسزایی دارد، در این قرن مدرنیسم را داریم، یعنی توانایی بشر را بر تسلط بیشتر بر منابع و برداشت بی رویه از آنچه که در طبیعت وجود دارد، شاهد بودیم.
مجابی با بیان این که هر برداشت دو اثر بر طبیعت دارد، افزود: تخریب و آلودگی دو تاثیر مهم برداشت بر طبیعت است، زمانی که رویکرد انسان فقط برداشت از منابع بود، تخریب و آلودگی به شدت افزایش یافت تا این که بشر به جایی رسید که امروز در آن قرار دارد و به فکر جبران برآمد.
وی تاکید کرد: اینکه با طبیعت چگونه برخورد کنیم، یکی از اصلی ترین مباحث در این زمینه است که باید به آن توجه ویژه شود.
معاون پارلمانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دکترینی که در زمینه برخورد با محیط زیست خواهیم داشت چیست، در اینجا به توسعه پایدار می رسیم، یعنی انسان باید به گونه ای از طبیعت استفاده کند که موجب به هم خوردن نظم نشود و داشتن یک استراتژی درست در راستای اجرای صحیح این دکترین نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی اظهار کرد: آیا خودکفایی به هر قیمتی در هر محصول می تواند استراتژی درستی در زمینه توسعه پایدار باشد.
مجابی ادامه داد: اکنون دنیا با چالش زیست محیطی مواجه است برای همین است که مهمترین اتفاق در عرصه جهانی در سال گذشته نشست پاریس و گردهمایی ۱۹۷ کشور دور هم بود تا مانع افزایش دمای زمین تا ۱٫۵ درجه بیشتر از قبل انقلاب صنعتی شوند.
وی افزود: بعد از گذشت حدود یکسال از توافقنامه پاریس مجالس ۱۰۵ کشور آنرا تایید کردند و روز گذشته مجلس ایران هم این توافقنامه را تصویب کرد و ایران به عنوان صد و ششمین کشور رسما به این توافقنامه بین المللی پیوست.
معاون پارلمانی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: ایران هم با بحران های محیط زیستی در زمینه های آب، خاک، هوا و تنوع زیستی مواجه است، در فرهنگ کهن ایرانی، دین و حتی قانون اساسی بر حفظ محیط زیست تاکید شده است.
وی تاکید کرد: یکی از موثرین موارد برای حل مساله، ارتباط بین حقوق اساسی و برنامه های عادی است، اگر سیاست به قانون تبدیل نشود فقط در حد همان کتابخانه باقی خواهی ماند، مهمترین موضوعی که باید دنبال کنیم این است که مطالبه مردم محیط زیستی باشد و مردم محیط زیست را بخواهند چون کیفیت زندگی بدون توجه به محیط زیست مفهوم نمی یابد.
مجابی تاکید کرد: بر این اساس در برنامه ششم توسعه به دنبال این هستیم که محیط زیست به عنوان بحث محوری مورد توجه قرار گیرد که موضوع آب و محیط زیست در این برنامه مطرح شده است.
وی اظهار کرد: از شورای عالی استان ها خواستیم تا تمام کلانشهرها برنامه داشته باشند و اولویت محیط زیست را در آن بگنجانند.
دومین کنفرانس ملی مدیریت کلانشهرها با رویکرد محیط زیست در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.
خبرنگار : کیمیا عبدالله پور*انتشار: زهره محتشمی پور

انتهای پیام /*
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − هفت =